Nevjerovatna bića skrivena u dubinama Bijelog mora

Autor: Grgur Jurković, 19. 9. 2011.

Nalik jezivim bićima iz sci-fi filmova, ova neobična stvorenja krstare dubinama jednog od najudaljenijih mora na Zemlji. Unatoč negostoljubivom okolišu, Aleksandar Semenov, ronilac i biolog Biološke stanice koja se nalazi u Bijelom moru, roneći na dubinama većim od 40 metara ispod leda dokumentira ta izvanredna stvorenja. Kako bi ih uočio koristi strobo svjetlo jer većina njih je prozirna i u mračnim dubinama potpuno nevidljiva. Koriste svoju nevidljivost kako bi se obranile od predatora ili ako su grabežljivci kako bi iznenadili plijen.

Po riječima Semenova rasvjetna tehnika koju koristi je toliko učinkovita da je čak moguće vidjeti kako te životinje jedu jedni druge.
“Možete vidjeti svu hranu u njima”, rekao je. “Ponekad sam primijetio da je plijen još živ i kreće se unutar grabežljivca.”

“Ovo je unikatno mjesto za biologe. Kada sam zaronio prvi put, bio sam potpuno iznenađen. Bijelo more mi je pokazalo jedan novi svijet sa svojim malim vanzemaljcima, od kojih su neki zaista nevjerovatna bića. Mnoge od njih je vidjela samo nekolicina biologa. Mnogim roniocima je teško doći do ovih mjesta zbog leda i niskih temperatura. Neka bića su tako mala da ih ronioci ne mogu primjetiti golim okom”, rekao je Semanov.

Izvor: www.svijetokonas.net