Plavonoga bluna

Autor: Grgur Jurković, 19. 9. 2011.

Morska ptica iz roda pelikana (Sula nebouxii) ili engl. blue-footed booby koja živi u tropskim i suptropskim područjima Amerike, poznata pod imenom plavonoga bluna, jedna je od najfascinatnijih vrsta koj se može naći na Galapagosu.
Često se mogu vidjeti kako se gnijezde u stijenama u blizini obale.

Iz šarolikog ptičijeg svijeta izdvaja se zahvaljujući nogama između čijih je prstiju razapeta svjetloplava plovna kožica.
Ova plava stopala posebno dolaze do izražaja kada se mužjak udvara ženki. Kad odabere ženku, mužjak podiže noge uvis pokazujući pri tom svoja upečatljiva plava stopala. Kako bi još više zadivio ženku širi svoja krila. Obično ženka za svojeg partnera odabere mužjaka sa najplavijim stopalima.

Ako ona pristane, oboje će podići kljunove ka nebu, a mužjak će svoj uspeh oglasiti prodornim zviždukom. Zbog neobičnog izgleda i ponašanja ali i nespretnog hoda zbog čega ih je lako uhvatiti, španjolski kolonosti su ovu pticu nazvali Bobo, što znači “glupo” na španjolskom jeziku.

Iako su na kopnu nespretne i spore na moru su spektakularni i odvažni lovci.
Plavonoge blune hrane se samo ribom. Love pojedinačno ili u većim grupama.
Kada ugleda ribu, sklopi krila, stušti se ka vodenoj površini poput projektila s visine od 33-100 m, brzinom do 97 km/h i zaroni do dubine od 25 metara ispod površine vode. U tim sunovratnim poniranjima riskiraju da slome vratove ili krila o podvodne stijene.

Razvijen vid im omogućuje da slijede ribu pod vodom.
Začudo, iako lovi u grupama, plavonoga bluna više voli da jede sama i to čini najčešće rano ujutro ili u sumrak.