Victoria amazonica-kraljica lopoča

Autor: Grgur Jurković, 19. 9. 2011.

Victoria amazonica je najveća vrsta lopoča na svijetu. Njeni listovi dosežu i do 3 metra u promjeru koji plutaju na površini vode. Zbog takve površine i izdržljive stabljike dužine 7-8 m listovi mogu podnijeti do 50 kg, ako je opterećenje ravnomjerno raspodijeljeno. Listovi su jaki i kruti, zahvaljujući snažnom dnu. Dno je prekriveno bodljama i služi kao zaštita od riba biljojeda i drugih grabežljivaca. Obruč oko rubova listova pomaže u zaštiti od ptica i insekata kojima listovi mogu poslužiti kao hrana.

Cvijet biljke obično cvate u rujnu (srpanj-prosinac ) i živi samo tri dana. Otvara se samo u sumrak.
Cvjetovi su 40 cm u promjeru a treći dan, prije nego što uvenu, snažno zamirišu.

Porijeklom iz tropske Južne Amerike, Victoria amazonica je prvi put otkrivena u Boliviji 1801g. i nazvana Eurgale amazonica ali tijekom vladavine engleske kraljice Viktorije je poznata kao Victoria regia.
U Južnoj Americi raste u rukavcima rijeka u slivu Amazone, Guianas i Pantanala.

Victoria amazonica ne raste tijekom cijele godine na područjima gdje nije autohtona vrsta, kao što je Velika Britanija, raste i reproducira se samo u ljetnim mjesecima kada je topla klima. Međutim, u Amazoni raste tijekom cijele godine, s obzirom na optimalne uvjete.