> O školi  > Povijest
Povijest

1832.god. dovršena je u Lipovcu školska zgrada i Crkva sv. Lovre. Te iste godine započinje i osnovno četverogodišnje obrazovanje i odgoj mladih naraštaja. Zgrada je imala dvije vrlo prostrane učionice i za to vrijeme praktične. Prvi učitelji bili su iz redova austro-ugarskih časnika koji su imali smještaj pored Crkve u  svom domu (danas Župni dom ). Na samome početku školu su pohađali samo dječaci, ali vrlo brzo i djevojčice. Nastavni sadržaji bili su: čitanje, krasopis, osnove računanja, vjeronauk, osnove gospodarstva, tjelesne vježbe i ručni rad.

Prenošenjem znanja žitelji vrlo brzo shvaćaju prednost obrazovanja te se školuju za svećenika, učitelja, šumara.

Prve učiteljice su bile Marija Unukić ( gospođa Rica ), Manda Šuvaković i Tonka Šuvaković. 1950.god.  četverogodišnje školovanje produžava se u šestogodišnje, a već 1953.god. Lipovac ima osmogodišnje, Osnovna škola dobiva naziv "Josip Kozarac". U međuvremenu dograđene su još dvije učionice i zbornica. 1977. god. dovršena je u Lipovcu suvremena školska zgrada sa športskom dvoranom koja znatno doprinosi razvoju školstva te škola postaje središte učenja kulturnoumjetničkog i športskog života u mjestu.
U ljeto 1991. god. osniva se Zbor narodne garde. Cjelokupno stanovništvo odlučno ustaje u obranu svoje nezavisnosti. Zbog ratnih događaja odgađa se nastava u šk. god. 1991./92. Jugokomunistička i srbočetnička armija silom naoružanja kreće da okupira naše krajeve. 20. rujna djeca, žene, starci evakuirani su u Gundice. 7.10. Lipovac doživljava zračne napade i školsku zgradu pogađaju dvije avionske granate.Početkom 1997. god. započinje povratak žitelja u Lipovac. Mjesto je bilo potpuno uništeno i opljačkano, školska zgrada je ostala bez stolarije i svih instalacija i opreme. U studenom 1997. god. obnovljena je školska zgrada, a svečano ju je otvorio dr. Jure Radić, ministar obnove i razvitka. Na našem području bilo je svega 78 učenika čiji se broj povećavao povratkom obitelji u svoje domove.Već nakon mjesec dana povećava se broj učenika na 115 jer u našu školu dolaze i prvi povratnici iz Nijemaca i Podgrađa. Prva povratnička školska godina završila je sa 120 učenika.

Natrag dugme 2

« Listopad 2020 »