Predstavljen prvi modul Zdravstvenog odgoja u nekoliko škola u Hrvatskoj

Autor: Grgur Jurković, 2. 2. 2013.

Desetominutnom vježbom djeca nižih razreda zagrebačke Osnovne škole Matija Gubec predstavila su jučer, 21. siječnja dio prvog modula Zdravstvenog odgoja "Živjeti zdravo", koji osim za tjelesnu aktivnost uključuje smjernice za osobnu higijenu, pravilnu prehranu i mentalno zdravlje.

Kako bi se stvorile zdrave životne navike i sačuvalo zdravlje dobiveno rođenjem od jučer se u učionicama vježba deset minuta. Djeca mogu biti normalno obučena jer je riječ o nezahtjevnim, ali efikasnim vježbama.

Još ovo polugodište doći će i do promjene školskog jelovnika kojima bi se izbacio vrh prehrambene piramide. Smatra se važnim da djeca jedu na početku školskog dana kako bi mogla normalno raditi, jer su istraživanja pokazala kako tek svako drugo dijete jede prije odlaska u školu, a prvi modul predviđa i da djeca, koja pohađaju nastavu u boravku, peru zube i u školi.

Kao pilot projekt u deset zagrebačkih osnovnih škola uvest će se vježbanje poligonskog tipa kao rješenje za škole koje nemaju dvorane ili uvjete za redovito vježbanje u njima. Poligon je dizajniran za učionicu, pet poligona osigurao je Hrvatski zavod za javno zdravstvo, a pet Hrvatska olimpijska akademija - Hrvatski olimpijski odbor, a ubuduće bi ih, s obzirom na prihvatljive cijene, mogle nabavljati same škole. U kolovozu će se svim ravnateljima predstaviti rezultati tog projekta, te bi se moglo krenuti s primjenom u školama.

Za prvi modul je napravljen edukativni materijal, brošura za učitelje razredne nastave i edukacijski paket s DVD-om, plakatima sa slikovnim prikazom vježbi i kratkim uputama. Kako je cijela ova školska godina probna, puna primjena tog modula očekuje se od rujna.

Modul "Živjeti zdravo" najviše je zastupljen u razrednoj nastavi, ali se njegovi sadržaji protežu i u svim ostalim razredima. Osim što ukazuje na važnost zdrave prehrane i stjecanja pozitivnih navika osobne higijene kao preventive za pretilost i nezdravi način života, u dijelu posvećenom mentalnom zdravlju mladima se pomaže da razviju osjećaj vlastite vrijednosti, samopouzdanja i životnih vještina, od komunikacije do donošenja odluka.

Osim u Zagrebu, predstavljanje 1. modula Zdravstvenog odgoja održalo se i u osječkoj Osnovnoj školi "Antun Mihanović", u Koprivnici u Osnovnoj školi "Đuro Ester", u Splitu u Osnovnoj školi Sućidar te u Osnovnoj školi Milana Brozovića u Kastvu.

Vijest je izvorno objavljena na internetskim stranicama Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta.

« Svibanj 2024 »