Mladi čuvari prirode na terenskoj nastavi

Autor: ANDREA BAKOVIĆ, 9. 6. 2015.

Nakon što su uspješno prošli teoretsku pripremu, mladi čuvari prirode naše škole uputili su se i na terensku nastavu koja se sastojala od dva dijela. Mihaela Češljar, Hrvoje Krstić, Lea Vuić i Josip Skoko sudjelovali su u projektu promatranja ptica i u edukaciji o biljnim i životinjskim vrstama u  kontinentalnoj listopadnoj šumi.

17. travnja 2015. godine u suradnji s općinom Nijemci naši učenici su na terenu uz pomoć dalekozora i listića sa zadacima promatrali i bilježili učestalost pojavljivanja određenih vrsta ptica. Promatranje ptica održalo se u parku općine Nijemci i uz rijeku Bosut prema Đeletovcima gdje ih je vozio brod sv. Katarina.

6.svibnja 2015. godine mladi čuvari prirode posjetili su Park šume Kunjevci te se upoznavali sa različitim biljnim i životinjskim vrstama.  Od životinjskih vrsta pažnja je bila usmjerena na kukce kao leptire i vretenca.  Također su učili razlikovati i prepoznavati biljne vrste karakteristične za kontinentalnu listopadnu šumu  kao što su hrast lužnjak, divlja trešnja, glog, klen, kozokrvina i dr.

Na Međunarodni dan biološke raznolikosti i Dan zaštite prirode u RH, 22. svibnja 2015.godine, mladim su čuvarima prirode Vukovarsko- srijemske županije svečano dodijeljene diplome, kape i majice. Učenici su bili oduševljeni time što su mogli učiti u prirodi i sudjelovati u njezinoj zaštiti. Na taj način su potvrdili da su naučili kako se pravilno i primjereno ponašati u prirode, snalaziti se i orijentirati pomoću karte i kompasa, razlikovati različite kategorije zaštićenih područja prirode koja su u najistočnijoj županiji, prepoznavati vrste drveća prema listu i različite vrste ptica u našoj neposrednoj blizini, osnovne pojmove i pravila ponašanja u prirodi.

Mirela Redžić

« Svibanj 2024 »