Hanumanovi ili indijski languri

Autor: Grgur Jurković, 19. 9. 2011.

Hanumanovi ili indijski languri se smatraju svetim životinjama i najpoznatijim vrstama majmuna Indije i ne smije ih se tjerati, čak niti kad pustoše polja ili pljačkaju spremišta hrane. Ime su dobili po Hanumanu, indijskom Bogu u liku majmuna.

Hanumanovi languri su vitko građene i vrlo spretne nestašne životinje. Skačući prelaze razdaljine od desetak metara, koristeći rep za održavanje ravnoteže. Krzno im je na leđnom dijelu sivo, a trbušna strana bjelkasta ili narandžasto žuta. Crno ili ljubičasto lice nije pokriveno dlakom, i imaju izražene lukove nad očima. Obrubljeno je bjelkastim vijencem od dlaka. Tijelo im je dugo od 40 pa do 78 cm, a rep duži od tijela i može narasti do 110 cm.

Hanumanovi languri žive u skupinama. Najčešće su to skupine s jednim mužjakom i više ženki sa zajedničkim mladuncima.

Skupinama upravlja alfa-mužjak, a na čelu skupine ostaje prosječno oko dvije godine, kad obično dolazi do zamjene alfa-mužjaka novim. Skupine mužjaka prolaze teritorijem skupina i pokušavaju otjerati alfa-mužjake. Ako to u nekoj grupi uspije, mužjak po rangu najviši u mužjačkoj grupi preuzima vodeću ulogu.

U tom slučaju vrlo često dolazi do čedomorstva: novi mužjak ubija sve mladunce koji još sišu čiji otac je protjerani mužjak. Mladunci koji više ne sišu, moraju odmah napustiti skupinu. Kako mužjaci ne ostaju dugo na čelu skupine, žuri mu se da začme svoje potomstvo. Zbog toga ubija mladunce jer ženke koje ne doje puno prije postaju ponovo plodne i spremne za parenje. Time rastu šanse novog mužjaka za vlastito potomstvo.

Skupine su najčešće miroljubive, dok su grupe mužjaka uvijek sumnjičave, zbog straha od konkurencije i preuzimanja skupine od nekog iz mužjačke grupe.

U Indiji Humanove lengure uvježbavaju za tjeranje agresivnih Rezusa majmuna koji slobodno tumaraju javnim prostorima i koji bi mogli stvarati štetu.

2010 godine, New Delhi je kao domačin igara Commonwealtha angažirao 28 langura koji su trebali plašiti i tjerati svoje slabije srodnike tijekom sportske manifestacije sa sportskih objekata unutar kojih će se održavati igre.