Majmuni drekavci

Autor: Grgur Jurković, 19. 9. 2011.

Majmun drekavac spada među največe primate iz grupe majmuna Novog svijeta.
Poznati su po glasnom drečanju koje ispunjava južnoameričke šume. Majmun drekavac se smatra najglasnijom kopnenom životinjom. Njihovo jasno glasanje može se čuti s udaljenosti do tri kilometra.

Ova porodica majmuna živi na američkom kontinentu, od južnog Meksika pa do središnjih dijelova Brazila i Bolivije. Dnevne su životinje i borave u šumama. Vrlo su spretni, i akrobatski se kreću kroz krošnje pomažući si repom kao petim ekstremitetom kojim se hvataju za grane i koji može sam nositi svu težinu tijela. Osobitost njihovih repova je što s donje strane nije prekriven krznom, pa može, bez opasnosti da sklizne, obuhvatiti granu ili drugo hvatište. Taj dio kože na repu je, osim toga, pun vrlo osjetljivih živaca, tako da je osjetljiv kao jagodice na vrhovima prstiju kod ljudi.

Žive u grupama od 10-15 članova i svežderi su, no prehrana im se najviše sastoji od lišća kojega na drveću ima u izobilju te se stoga rijetko spuštaju na zemlju osim ako su u potrazi za sjemenkama.

Kao što im ime govori, vokalne komunikacije su važan dio njihova društvenog ponašanja.
Drečanje ovih majmuna, naročito mužjaka, moguće je zbog specijalnog grkljana u grlu koji pojačava glas.
Ovi majmuni imaju i široke čeljusti koje im omogućuju da otvore usta toliko da mogu jako da se glasaju.

Muški majmuni koriste svoje glasovne sposobnosti za obranu teritorija. Glasanjem provjeravaju gdje se najbliži konkurenti nalaze. Ako ih nema u blizini tada je glasanje rjeđe. Na taj način, štiti hranu na svom teritoriju. To je izrazito bitno jer se njihova ishrana uglavnom sastoji od lišća, ne osobito hranjive hrane.